Přihlášení

Jste zde

Záhadné náboje ZZ

Zhruba před deseti lety se objevily mezi sběrateli náboje zajímavých ráží se značením ZZ. Tyto náboje se dostaly i mezi zahraniční sběratele a také do databází světových sběratelských institucí. ECRA je má ve své databázi CDV (Caliber Data Viewer), španělští kolegové ve své virtuální sbírce na webu (www.municion.org) a také se uvádí v kanadské příručce k identifikaci výrobců nábojů CHI Guide (Cartridge Headstamp Identification Guide) od Curtise Steinhauera. Všude je ale k náboji uváděna pouze strohá informace, že pochází z České republiky, ale účel je neznámý.
Některé sběratele asi zklamu, ale nejedná se o náboje továrně vyráběné a ani neexistuje komora zbraně, kde by se daly tyto náboje použít. Jde především o předměty nábojům podobné, vyrobené v jedné domácí dílně Zdeňkem Zpěvákem (ZZ). Účelem mělo být vyrobit pouze upomínkové předměty pro známé, které se ovšem dostaly bez zlého úmyslu ven. Jde o smyšlené ráže a v některém případě o zvětšený model existujícího náboje, jako například 9mm Luger. Ve většině případech k výrobě náboje posloužila nábojnice 12,7x108. Použité tvary střel a nábojnic vycházely z výrobcem oblíbených afrických loveckých ráží.

Vyobrazené náboje pocházejí ze soukromé sbírky Zdeňka Zpěváka, které je možné také zobrazit i na webových stránkách www.naboje.org v sekci „PŘEDMĚTY NÁBOJŮM PODOBNÉ“