Přihlášení

Jste zde

Traskavka

Dobrý deň. Zaujíma ma čo presne za traskavinu (názov) bolo v tzv. Traskavke. Na nete som nenašiel žiadne konkrétne informácie. Ďakujem.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Toto zariadnie slúžilo k výstražnej signalizácii na železnici k zastaveniu vlaku v prípade nebezpečenstva a pod. . Bolo  pomocou pružných úchytiek prichytené na koľajnicu a iniciované bolo priamo nabehnutím kolesa lokomotívy. Vytvorilo silný svetelný, dymový a akustický signál, dostatočne spozorovateľný pre obsluhu súpravy. Obsahovalo dymovo-zábleskovú zlož (podobného zloženia ako vo výbuškách, alebo v 26,5mm signálnom náboji "šrapnel"). Stretol som sa aj s iným, pravdepodobne novším vyhotovením oválneho tvaru a celolakovaného jasne červenou farbou, ale bez loga výrobcu a roku výroby. Boris LIZOŇ

    Téma železničních třaskavek bylo řešeno ve Střeleckém magazínu č.11/2002 a 1/2003. V článku není uvedeno složení směsí používaných v jednotlivých typech. Je ovšem vidět, že starší čs.typ obsahoval 8ks měděných válečků zřejmě s dýmozábleskovou složí a uprostřed je v papíru zabalena jedna skleněná ampule  se složí citlivou na náraz.

    Novější provedení dovážené z NDR mělo jinou konstrukci, na dně třaskavky byly na dvou kolících nasazeny nábojky s okrajovým zápalem ráže 5,6mm, délky 8mm s průměrem okraje 6,45mm. Zbylý prostor byl vyplněn opět složí neznámého složení.

( zjištěno vlastní delaborací obou typů )

Ďakujem za informácie :-)