Přihlášení

Jste zde

STŘELNÝ PRACH...

Dobrý den, kdo poradí o co se jedná. Balení střelného prachu, váha cca 8g, vážil jsem to na kuchyňské váze, neb nejsem zlatník a přesnější nemám.. Rozměry " vaničky"jsou 65x40mm. Vzhledem k tomu, že to mám již dlouhá léta po starém myslivci, předpokládám, že to bude prach do loveckých nábojů, jen ta gramáž mě nesedí. Děkuji, M.H.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Predpokladám, že sa jedná o dielčiu náplň do mínometov, alebo nejaký druh zažihovača pre veľké delostrelecké kalibre. Môj predpoklad by iste potvrdil celuloidový (tiež vysoko horľavý) obal prachovej náplne - treba kúsok vyskúšať a spraviť " skúšku ohňom". Len ten tvar je trochu atypický, obvykle to bývajú náplne v tvare podkovičiek, alebo mesiačikov. Boris LIZOŇ

       Pan Lizoň má naprostou pravdu, jedná se o lodičkovou dílčí náplň používanou u dělostřeleckých min se specifickým tvarem stabilizačních křidélek.

       Dílčí náplň – umisťuje se na trubku stabilizátoru nebo mezi křídla
- Měsíčkové – má celuloidový obal, nasazuje se na trubku proti sobě, drží vlastní pružností. Použití u minometu do ráže 82 mm.
- Prstencové – náplň tvoří několik na sebe naskládaných fólií Ng prachu. Obal je z jemné textilní tkaniny – shoří bezezbytku. Použití u minometu do ráže 82 mm.
- Váčkové – textilní obal válcového tvaru plněný zrněným prachem. Váček je na jednom konci seškrcen a na druhém konci je poutko. Použití u minometu ráže 120 a 160 mm.
- Lodičkové – celuloidové pouzdro ve tvaru lodičky, plněné zrněným prachem. Zasouvá se mezi křídla ( šestikřídelné miny). Nahrazuje dvě měsíčkové nebo dvě prstencové dílčí náplně. Typické použití u šestikřídlých min rus.minometu ráže 82 mm a francouzských 60mm a 81mm. V tomto případě to vzhledem k velikosti odhaduji na ruskou dílčí náplň Z-832 pro  82mm šestikřídlovou minu.

Dobrý den. Přišel jsem s křížkem po funuse, ale alespoň pro doplnění. Na společné fotce jsou vlevo střelný prach z malých nábojů do pušek a pistolí, vlevo je náplň z ruské 14,5x114. A ta je velice podobná.
Srnec

Přišel jste s křížkem po funuse a ještě mimo dotaz  :-). Mimochodem v těch náplních se vyskytuje prach různého složení i provedení, potom se náplň liší hmotností. Na fotografiích je např. nitroglycerinový destičkový prach v lodičkové i měsíčkové  náplni

Děkuji za odpovědi...

Děkuji za odpovědi...