Přihlášení

Jste zde

Zelený pruh přes dno náboje 7,92mm Mauser

Prosím o pomoc při určení důvodu značení náboje Mauser zeleným pruhem přes dno.
Tento náboj, byl nalezen v sumce na půdě spolu s ostatními náboji, zaujal mně tím zeleným pruhem a pak znatelně nižší váhou proti ostatním - nenese však znáky toho že by byl delaborován, na půdě ležel od skončení války. Při porovnání váhy vážily ostatní totožné náboje v rozmezí od 25,1 - 26,4 g a tento jen 19,4 g.Všechny jsou stejného typu a mají stejné střely a nábojnice poměděné. Značení tohoto náboje
P25 IVa1 32 39, výrobce je tedy Metallwarenfabrik Treuenbritzen GmbH, Werk Sebaldushof, Německo

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

 

 
Lehká střela s ostrou špičkou (L.S.) a střela L.S. svítící 
(cvičná munice na krátkou vzdálenost)
S rozšiřováním wehrmachtu v roce 1936 byla spojena i zvýšená spotřeba cvičné munice na střelbu z kulometů na vzdušné cíle s doletem pouze ca. 2 km, protože cvičné střelnice měly jen omezenou velikost. Proto se do střel s.S. laborovala jádra z hliníku , čímž se jejich hmotnost snížila na 5,55 g. Měkké hliníkové jádro nevyžadovalo plášť z olova. Pozdější verze měla zadní část tvarovanou válcovitě. V průběhu války byly snahy nahradit hliníkové jádro směsí téru , avšak toto provedení ucpávalo trysky. Střela L.S. Leuchtspur (svítící) o hmotnosti 6,10 g byla v zadní části jádra vyhloubená – do výhlubně se vkládalo pouzdro se svítící složí. 
Označování
Oba typy střely byly označovány zeleným proužkem 5 mm, který se lakoval na dno nábojnice. Střela L. S. Leuchtspur měla navíc načerněnou špičku (10 mm). Oba druhy nábojů se vyráběly jak s mosaznou tak i s ocelovou nábojnicí v různém provedení.
 

Děkuji Vám za vyčerpávající vysvětlení.
VM