Přihlášení

Jste zde

Identifikace střely

Dobrý den, chci se vás zeptat jestli někdo nevíte co to je na fotografiích za variantu střely náboje 7,92x57, konkrétně mi jde o ty otvory a o kuličku v dolní části střely, jestli je to nějaká fabrická úprava nebo výtvor nějakého kutila. Předem děkuji za odpověď.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Osobne som sa s touto konštrukciou strely nikdy nestretol. Výšľahový otvor vo valcovej časti strely mala napr. nemecká fosforová  strela P.m.K.  náboja 7,92x57 Mauser , alebo podobná strela rakúskeho náboja  8,2 x 50R Mannlicher. Ale v kužeľovej časti?  Guličky roztaveného olova je niekedy vidieť na vyhorenej svietiacej strele, ktorá máva otvor pre plameň svietiacej zlože umiestnený centrálne v dne strely. Väčšinou do laborovaného náboja nie je vidieť a vystrelenú strelu sa podarí nájsť málokedy, takže bez farebného značenia na strele, prípadne signatúry na dne nábojnice alebo krabičky je ťažké určiť výrobcu. Jeho identifikácia by mohla pomôcť k presnému určeniu typu strely. No o veľkom množstve rôznych experimentov, ktoré ani nemusia byť všetky dostatočne zdokumentované, prípadne rôznej "domácej tvorivosti" radšej ani nebudem písať. Pokiať by sa v tomto prípade skutočne jednalo o fabrický výrobok, prípadne experiment, konštrukcia je zaujímavá. Boris LIZOŇ

takhle nějak vypadá průbojná zápalná střela a díry po stranách jsou následky delaborace

A která pane Mařík, uveďte příklad a ne "takhle nějak". Většina PZ střel ráže 7-8mm má zápalnou slož před jádrem, nebo kolem něho a ne v zadní části.

Skvělé, děkuji.

Dobrý den, ještě dodám další informace, ta kulička je ocelová nikoli olověná a ty otvory vedou přímo k ní.