Přihlášení

Jste zde

Náboj 6,5 x 50 R Bell nebo 6,5 x 50 R Reb

Dobrý den! V databázi nábojů máte pod ID 13035 náboj uvedený jako americký wildcat 6,5 x 50 R Bell. Tento náboj je ale vyroben německou firmou shm – Süddeutsche Hülsen Manufaktur, Pentling, Bavorsko. Z toho usuzuji, že se nejedná o náboj 6,5 x 50 R Bell ale 6,5 x 50 R Reb. Tento náboj si nárokuje jako konstruktér náboje Werner Reb. Více o něm a dalších jeho rážích v časopise Myslivost 2/2012 str. 68 (mohu zaslat v e-mailu), nebo na:- http://www.cartridgecollector.net/65-x-50r-reb. Oba náboje jsou rozměrově prakticky totožné (dle rozměrů v odborné literatuře), bohu-že neměl jsem možnost je vzájemně porovnat, vlastním jen 6,5 x 50 R Reb. Jsou tedy oba dva náboje zaměnitelné (laborace, typy střel), nebo se v rozměrových detailech liší? A jak je to tedy s autorstvím tohoto náboje? Jak jej ve sbírce pojmenovat? Děkuji za Vaše odpovědi!

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den pane Dosoudile, máte pravdu nejedná se o náboj 6,5 x 50 R Bellm ale jak píšete jde o náboj 6,5 x 50 R Reb Magnum. Oba náboje nejsou rozměrově totožné a tak ani zaměnitelné. Pro informaci, přikládám tabulku rozměrů. 
Náboj jsem ve virtuální sbírce opravil. Děkujeme za Váš postřeh. 
Roman Straka
 

 

Dobrý den, děkuji za odpověď!
Jen pro doplnění tohoto tématu: Werner Reb: - diplomovaný lesní inženýr, bydlí v Německu nedaleko města Bamberk. Práci v lesnictví měl spojenou i s lovem, který je jeho velkým koníčkem. Zabýval se a dále zabývá střelbou a všemi jejími atributy prakticky celý život od mládí. Rád jezdí lovit na sever, do Skandinávie. Zajímaly jej účinky nábojů na zvěř a hledal taková řešení, která současný trh nenabízel. Tak si zkonstruoval několik nábojů např. 6,5 x 50 R, 7 x 50 R, 6,5 x 64 a 8,5 x 63, 8,5 x 63 R.
Náboje ráže 6,5 a 7 mm ve svoji sbírce mám označeny přívlastkem Reb, právě proto, aby nedocházelo s jejich záměnou s ostatními náboji stejných rozměrů.
Na závěr přikládám foto všech 5 druhů nábojů Reb.