Přihlášení

Jste zde

7,62X39

Můj dotaz zní jak reagovat na náboje 7,62x39 vyrobené v roce 1972 v Rusku. Náboje jsou uloženy v takzvané konzervě. A já bych tedy poprosil o radu jak budou tyto náboje fungovat po těch cca 50 letech. Je nějaké riziko ? Spousta střelců říká že se střílí i střelivo z WWII a funguje to taak proč by nefungovalo toto.

Předen děkuji za odpověď. Otázka je pouze teoretická ............

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Budú fungovať úplne normálne.

Jde mi o to že životnost střeliva je 20 let pak se to už prý musí pravidelně přeskušovat. Někde se uvádí i max 50 let ale to už s eprý likviduje ............

Používam náboje 7,92 Mauser juhoslovanskej výroby z roku 1952 fungujú úplne normálne. Nemal som ani jeden selhač a to som ich vystrieľal celkom peknú hromadu. Takže mali by fungovať aj tie na ktoré sa pýtate.

Nejde mi o funkčnost jako takovou, jelikož má otázka je jen teoretická. ZP mám 14 let ale osobně bych nikdy do své zbraně starý náboj nedal ale narazil jsem na diskuze kde je o tomto docela dost ale z 90% od lidí co mají ZP tak rok nebo dva nebo je jim drahé koupit náboj za cca 12 Kč a raději kupují vojenské zcivilněnky za 4 koruny ale jak třeba je životnost prachu uvnitř náboje ? v ždyž za cca 50 let musí degradovat a prach tak už mění své vlastnosti.
Ale neznám to a proto se ptám, vím že mi tu píšete že tomu nic není ale nějaká životnost je ne ? Vím že třeba životnost rtuťové zápalky je zhruba 100 let ale co tedy celý náboj, bude funkční i za cca 80 let pokud bude stále uzavřený v té konzervě plněné inertním plynem ????

Foto pouze ilustrační

Všetko závisí od prachovej náplne - jej finálnej čistoty po výrobnom procese. Od toho sa odvíja jej vnútorná stabilita = následné zachovanie balistických vlastností po dlhšiu dobu. No a na tieto základné parametre má potom vplyv samotné uskladnenie. Vo vašom prípade vlhkosť vylúčime, tak ostáva len faktor teploty (jej veľké kolísanie, resp. vysoké hodnoty) ktoré majú na prachovú masu najväčší vplyv. Zhrnuté: čím je prach vnútorne čistejší po spracovaní, tým je aj z časového hľadiska viac stabilnejší a tak je po dlhšiu dobu použiteľný. Tomuto napomáha hlavne uloženie pri približne stálej teplote okolo 20°C. Dané náboje treba v prvom rade odskúšať - ak sa dá odmerať úsťovú rýchlosť a presnosť zásahov. No a čo je nevýhodou značne korozívnej zápalkovej zlože typu Mauser, tak po streľbe zbraň čo najskôr dôkladne vyčistiť. Boris LIZOŇ

Děkuji za reakci a ještě mám dotaz k tomuto - pokud tedy armáda a třeba ta Ruská vyrábí tyto konzervy se střelivem a používá je tedy špaatné pokud je munice uložena ve skladu kde je nevytopená místnost a střídá se období jaro, léto, podzim , zima - Tak to střelivo je potom nespolehlivé ? Nebo takovéto změny teplot nevadí ? Tedy u střeliva mnou poptávaného.

Jde mi o to jak se tato munice skladuje, což jsem popsal myslím dobře ale co pak ta funkčnost tohoto střeli vlivem tothoto skladování ?

Ještě jedno děkuji za Vaše reakce ............

Popíše mi někdo i co znamená označení na bedně od střeliva 7,62 ????

Typ streliv, počet kusov, výrobca a vyrobna seria, typ prachu a jeho seria. Ináč hľadáte bubákov tam kde vôbec niesú... Plechovky sú naplnené inertným plynom.
K tomuto : "de mi o to že životnost střeliva je 20 let pak se to už prý musí pravidelně přeskušovat. Někde se uvádí i max 50 let ale to už s eprý likviduje " ste prišli kde?

To že se to likviduje mi bylo řečeno na CUZZS - jinak onu munici nevlastním, jen bych rád znal vícero informací. U CUZZS mi bylo třeba i řečeno že se kůli tomu dělá kontrola střeliva a následně se označí značkou CIP a jsou i kusy tedy bedny se střelivem které při ověření neprošli zkouškou a tedy šli na likvidaci. Střelivo neprošlo zkušebnou a to proto že bylo pravděpodobně špatně skladováno a prach tak degradoval a jeho hodnota neodpovídala pravidlům CIP.
To co jste mi popsal že ne označno na bedně vím ale co znamená tedy to ЛC atd ? Nejsem všeznalec takže se ptám abych věděl.............
Jinak nehod se zbraní, čili že bylo stříleno starým střelivem sem zažil vícero kdy střela uvízla v hlavni a druhá ji dorazila a podobně. Zde bych prostě rád se jen dověděl stav toho co je dobré uložení střeliva a kdy se prachová náplň znehodnotí, jelikož třeba co jsem zjistil v Rusku ve skladech v Murmansku dosahuje teplota hluboko pod bod mrazu a střelivo je stále funkční. Takže si myslím že prach i stářím degraduje a pokud dojde k výstřelu tak se nemusí stát nic mimořádného, ale také může dojít vlivem nepředvídatelného způsobu hoření prachu k poškození zbraně či přinejmenším uváznutí střely v hlavni. Takže hledám kde je zakopaný pes, i když sám osobně bych do své zbraně starý náboj nikdy nedal a ani nekoupil jelikož proč šetřit na náboji a kupovat střelivo za 6 korun když jenom puška mě stála 230 000 Kč takže díky ušetřeným cca 20 korunám nezničím zbraň .

Dobrý den
když to nemáš na střílení tak to neřeš , je to jako se vším ,jak se staráš o určitou věc tak ti dlouho vydrží, tato munice je uložena v plechové konzervě hermeticky uzavřené a ještě v dřevěné muniční bedně, je ve skladech kde se pravidelně kontroluje a větrá, čeho se konkrétně obáváš? že selže ?? nic jiného se nestane, jaké vtom hledáš riziko? ale to se může stát i u nového náboje třeba za 50 Kč.

bezproblemove chodi Mausery z polte z roku 1936 a vy se bojite nejakych 43 nebo moainu ze 70 let? vzdyt tim strili cela republika.
Co by to jako melo udelat bpuchnout v komore? to spise ty nove sracky od SB. Jasne zw vojenska patrona nebuse mit takovy soustrel.jako na miru laborovana. Takze kazdy at si strili cim chce. Ale xo proslo zkusebnou a ma.cip neni problem. Na to pamatujte.

Děkuji za reakce

Já to neřeším, jen se o to zajímám. AK 47 nemám a ani mě to neláká a to střelivo jsem dal jen jako příklad. A důvod mého dotazu je proto že bych rád znal jak a proč střelivo degraduje. Zaujala mě třeba výroba toho Ruského vojenského střeliva která je v dřevěných muničních truhlících a v každém tom truhlíku jsou dvě hermeticky uzavřené konzervy naplněné inertním plynem a přesto že se toto střelivo skladuje ve vojenských skladech a to jak v zimě třeba při mínus 20 stupních tak i třeba v létě při plus 30 stupních je někdy funkční někdy ne - A jde mi o to jak dlouho toto střelivo vydrží ve stavu použitelném. Garance vojenského střeliva, tedy jeho kvality je výrobcem určena na 10 let ( vojenské )a zhruba po 50 letech se provádí kontrola střeliva a to způsobem kdy se z jedné palety a tedy jedné šarže tohoto střeliva z cca 100 000 kusů vyzkouší namátkou cca 5 - 10 kusů a to na zkoušku tlaku, náboj z 90% degraduje tím že se spíše jeho účinnost sníží a tedy by mohlo hrozit třeba i v krajním případě uvíznutí střely v hlavni a nebo jen to že ten náboj bude slabý a už v samonabíjecí verzi zbraně nemusí přebít.
Tedy rád bych znal proč a jakým vlivem dochází k degradaci a jak dlouho v desítkách let se dá předpoklad uložení střeliva v plně funkčním stavu a proto jsem dal pro příklad na fotu střelivo Ruské z roku 1971. - nejsem všeználek a proto se ptám znalých aby mi řekly své zkušenosti a řeči typu neboj to vystřílej a podobně je na střeleckých webových stránkách plno a jak jsem psal již výše, zažil jsem na střelnici již několik takových selhačů ze starého střeliva ale dotyčný většinou tušil ( pravděpodobně ) že to může za závadovat, proto při slabém výstřelu zkontroloval hlaveň a ano střela uvízlá v hlavni - u toho jsem byl přítomen, takže dotyčný může být rád že za tou uvízlou neposlal další ............

Střílím před dvacet let ( lovím ) a má oblíbená zbraň Sauer a je v ráži 8x57 JS a přesto že mám možnosti sehnat nebo mít válečné střelivo z roku 1944 značené dou atd. nikdy bych ho do své zbraně nedal ( nenabil ) a raději si kupuji střelivo RWS evo sic za 80 Kč kus ale nemám s tím problémy ani starosti a riskovat jestli vystřelí nebo nevystřelí nehodlám :-)

Tedy mé dotazy jsou jen informativního charakteru a rád bych znal kdy a jak a proč střelivo degraduje popřípadě jaká je jeho životnost a to třeba v těch hermetických konzervách - Dodám že poslední a neověžené info je z Ukrajiny a bylo mi řečeno že díky rtuťové zápalce ( obsahující třaskavou rtuť, chlorečnan draselný a sirník antimonitý ) a dobře skladované je do 100 let

Tyto staré náboje bych já osobně nikdy také nepoužil, zažil jsem stejně jako Vy destrukci zbraně tím že dotyčný střelec do uvízlé střely v hlavni poslal druhou. Proč degraduje prach nevím ale v prodeji toto střelivo je že se ho ze skladů zbavují kuli stáří, z tohoto důvodu jde toto střelivo na tormentaci aby se zjistila jeho kvalita tedy tlaky a v případě že jsou tlaky v normě CIP je střelivo dopolední dále používat ale určitě nedoporučuji toto strelivo skladovat do zásob na 20 let a podobně jak různě slyším. Strelivo tím stářím ztrácí účinnost a tedy dostatečný tlak k přetažení závěru zbraně a tedy přebití či může dojít i ke sloučení výstřelu vlivem stáří zápalky.

Oprava, místo loučení má být Zpoždění - bohužel T9 opravuje písmo ☹️

Proč degraduje bezdýmný střelný prach ???............... ukázka ze skript : http://imgWorld.cz/s3/V8psZmnj3n.jpg

pane Vladimír Vinzens - velice děkuji

Tak nějak jsem z vašich komentářů nepochopil výsledek a tedy jak je to s tou kvalitou těch nábojů ? Tedy konkrétně s těmi s naboji z roku 1971 ? Budou funkční nebo ne ? Nebo vysvětlí mi někdo závěr ???

Ja sa priznám že celkom dobre nerozumiem ani položenej otázke čo znamená veta (ako reagovať na náboje). Celom podobná téma sa preberala v statuse(Staré náboje) od toho istého pýtajúceho sa o niekoľko otázok dozadu tiež to skončilo do stratená. Ako to vlastne je?

Zdravím no já jsem z toho poznal dost a i za to jsem panu Vladimíru poděkoval, takže nic nevyznělo do ztracena a v odkazu Staré náboje se to týkalo něčeho jiného. Sám mám menší sbírku nábojů okolo 8000 kusů a stále hledám informace o tom či jiném a můj poslední dotaz na střelivo Rusko 1971 které bylo jen informativní a tedy jako příklad jak v těchto nábojích degraduje prach a v jakém stavu je náboj při špatném skladování a tedy např. pod bodem mrazu v těch hermetických konzervách ........ A co jsem potřeboval jsem se dověděl :-)

Co Vám není jasné ?

Mě s toho není jasné tedy nic ale zeptám se vás teda jináč, Jaký jsou tedy ty náboje z roku 1971 v té konzervě po 50 letech, sou funkční nebo ne ?

Pokud neprošly extrémně vysokými teplotami tak budou v dobrém funkčním stavu..............

Takže dejme tomu mráz střelivu nevadí ? Mě tohle téma také zaujalo a chápu že u těchto konzervovaných nábojů nějaká vlhkost nehrozí. Vadí vysoké teploty nad 30 stupňů ale co tedy mráz.

Mě toto taky zajímá ale moc sem z toho také nepochopil.

Mráz by hermetům vadit neměl, pěchotní munice byla skladována v nevytápěných skladech. Temperované sklady byly používány k uskladnění řízených střel a podobně citlivé munice.

Takže sme sa dozvedeli vlastne čo?? Že budu fungovať úplne normálne? Tak že platí odpoveď číslo jedna. Opravte ma ak sa domnievam nesprávne.

To je sporné pane Wolf, přeložte si co k tomu píšou sami rusové :

По нормам положенности бывшего СССР срок хранения боеприпасов для стрелкового оружия на центральных складах - в цинках и укупорке - 20 лет, после чего они распределяются по ведомствам для уничтожения (расстреливаются). Силовые ведомства хранят 10 лет, после чего патроны подлежат замене на новые, а эти расстреливаются. Распакованные патроны хранятся 4 года, после чего подлежат уничтожению (расстреливаются). Не берусь судить, всегда ли и насколько строго эти нормы соблюдались и как обстоит дело теперь, но думаю, что даже при оптимистичном подходе срок, в пределах которого патрон, хотя уже не полностью соответствует по своим параметрам новому изделию, но с некоторыми оговорками пригоден для использования, не должен превышать 40 лет. Впрочем, на оружейных форумах присутствуют рассказы про стрельбу из пистолета ТТ патронами выпуска 1938 года и о потрясающей, не идущей в сравнение с современной коммерческой продукцией, кучности винтовочных патронов 1963 года выпуска. Алексей Потапов в книге "Искусство снайпера" называет реальным срок хранения винтовочных патронов в зацинкованном виде 70-80 лет, не теряя боевых качеств. С другой стороны, есть немало случаев ранений стрелков и порчи оружия, вследствие использования боеприпасов с истекшими сроками годности... В отношении патронов для охотничьего нарезного оружия ГОСТом 23128-78 установлен срок годности (в пределах которого патроны сохраняют все установленные ГОСТом параметры и вероятность безотказного срабатывания не менее 99.7%) в герметичной упаковке - 10 лет, в негерметичной упаковке - 2 года.

No to sem toho dověděl a sem zase na začátku. Jinak rusky neumím. Je tedy to střelivo použitelné nebo ne ?

To že neovládáte jazyky je vaše smůla, v oblasti střeliva je angličtina a ruština velmi užitečná.

Jinak ve zkratce - rusové zaručují plnou tabulkovou bojeschopnost vojenských nábojů v hermetu 20 roků, mimo hermet 4 roky. Potom jdou přednostně do spotřeby na střelbách.  U lovecké muince hermet 10 roků, mimo hermet 2 roky. 

Po uplynutí těchto dob už nezaručují předepsané vlastnosti nábojů a použití je na vlastní riziko a připomínají tam četné havárie se starým střelivem.

Gogle překladač to přeloží poměrně dobře...........

Ja som to prečítal v pohode patrím ku generácii ktorá ovláda rusky jazyk. Takže konečne resume je že budu fungovať ale bez záruky a požívať ich iba na vlastne nebezpečenstvo. Dúfam že týmto vašim konštatovaním je to uzavreté.

Já bych dodal jen to že pokud střílet podobným nebo starým střelivem tak jen označeným CIP ostatní bych neriskoval. Tou značkou CIP máte alespoň jistotu že to střelivo bylo od skoušeno na tlaky které jsou v normě pro střelbu a tedy nehrozí destrukce zbraně.
Pro mě tyto všechny informace byly pouze informativního charakteru ale ti co by podobným střelivem chtěli střílet bych jen řekl to že ono 1000 krát se nic nestane a po 1001 pak ano ale to už je každého věc a riziko, to střelivo může být dobré ale také ne , pořád je tu to ALE .............. což o truhlíku střeliva cca 50 let starého o kterém nikdo neví jak bylo skladované nemůže zaručit jeho 100% funkčnost. :-)

No já Ruštinu taky neovládám a ten překladač je na nic jelikož jistá slova nechápu ale stále sem se nedověděl jestli takové střelivo mužů střílet ? Mám samopaly z roku 69 což je skoro stejný ročník jako toho co se ptal ale sou bezpečné ? Nebo mám kupovat novovýrobu ? Vy tady odpovídáte v hádankách .

Jako nechápu proč bych měl střílet jen střelivo stim cip když hromada starýho střeliva ho nemá a nebo jak poznám že to tu cip má když nemám tu krabičku nebo tu bednu ? Zatím sem střílel i válečný Mausery a v pohodě. Jinak taky nechápu ty některý slova z překladače a pak to nedává smysl. Jako kdo by se učil Ruštinu.

S prominutím, ale v tom případě pak už jen tento odkaz :-)

http://pater-boemus.cz/wp-content/uploads/2019/02/08-08-Poj%C4%8F-ven-79...

( omlouvám se ale jinak nešlo reagovat )

HA HA HA Kdyby ste raději odpověděl zda to střelivo z toho roku 71 je tedy funkční nebo ne.

HA HA HA  Jste snad svévprávný a tak si ze své zbraně můžete střílet čím chcete.

Jestli je konkrétní střelivo jež je starší více než 20 roků funkční, zjistíte střelbou, pokud si ovšem nechcete zaplatit drahé laboratorní zkoušky.............. . Zde na diskuzním fóru při pouhém teoretizování to nelze určit.

Howgh.

Podle předpisů bývalého SSSR je trvanlivost střeliva pro ruční palné zbraně v centrálních skladech - ve zinku a uzávěru - 20 let, po které jsou rozděleny mezi oddělení k ničení (výstřel). Energetická oddělení ji udržují 10 let, poté musí být kazety vyměněny za nové a ty jsou stříleny. Nebalené kazety jsou skladovány po dobu 4 let, po kterých musí být zničeny (výstřel). Neodvažuji se posoudit, zda tyto standardy byly vždy a jak přísně dodržovány a jak jsou věci nyní, ale domnívám se, že i při optimistickém přístupu je doba, po kterou kazeta již plně neodpovídá parametrům nového produktu, ale s určitými výhradami, vhodná pro použití by nemělo přesáhnout 40 let. Na fórech zbraní jsou však příběhy o odpálení pistole TT s nábojem 1938 střel a o úžasné přesnosti nábojů z pušek z roku 1963, které nelze srovnávat s moderními komerčními výrobky. Alexey Potapov v knize „The Art of a Sniper“ nazývá skutečnou trvanlivost nábojnic v galvanizované podobě 70 až 80 let, aniž by ztratil bojové vlastnosti. Na druhé straně existuje mnoho případů zranění střelců a poškození zbraní v důsledku použití střeliva s vypršenou dobou expirace ... Pokud jde o kazety pro lov puškových zbraní, GOST 23128-78 stanoví datum expirace (v rámci kterého si kazety uchovávají všechny parametry stanovené GOST a pravděpodobnost bezporuchovosti) odezva nejméně 99,7%) v uzavřených obalech - 10 let, v beztlakových obalech - 2 roky.
 
Překlad z googlu. Mne se to zdá být vel srozumitelné

Tak když ti to je tak srozumitelné tak mě přelož tohle : Na fórech zbraní jsou však příběhy o odpálení pistole TT s nábojem 1938 střel a o úžasné přesnosti. *** Co tedy znamená to TT s nábojem 1938 střel ?

TT znamená tulský tokarev z nábojem vyrobeným v roce 1938

Pane Smetana, pokud hodláte neustále řešit nějaké podružnosti netýkající se SBÍRÁNÍ střeliva, tak dovolet abych vás odkázal na facebook nebo nějaké střelecké fórum. Tam najdete machry kteří vám funkčnost střeliva určí podle fotky nebo velikosti vašich bot.

P.S. nevšiml jsem si, že by si s vámi pan Lakomý potykal.

Zdravím, ještě jednou o živím toto téma, Včera jsem měl možnost vystřílet 90 nábojů Ruské výroby z roku 1963 ( číslované od Stv group ) a jde mi o to že při výstřelu se po nich z hlavně dost kouřilo, je to znamení špatné a již staré prachové slože ?

Můj odhad je že jde o znamení přemazané zbraně............... ale jen odhad.

proboha, nechtel jsem vstupovat do diskuze ale znprwktickeho hlediska nabije vz 43 vyrobene kolem roku 60 (bxn) slapaly jaknpo masle cinani s razbou 61 70 taky. Kdyby to nebslomok tak ti zkusebns nepusti. a jinsk nemecky mauser z 36 roku z Polte chodi jak vino. kam se ns nej sere dnesni produkce SB. takze asi tak vyzkousej uvidis. zalwzi v jakem je nabij stabu pokud ho vyndas ze suche krabicky nemel by byt problem..

omlouvam se za preklepy, pisu na mobilu

Tak pane Hadrava, dnes jsem vyzkoušel pár starších 7,62 co jsem si vzal od kolegů k vyzkoušení a to z let 74 Rusko pak 1986 Bulharsko a 1963 Čína vše CIPováno od Zeleného Sportu jen Čína CIPována od STVgroup a vše bez výrazného dýmu atd. K porovnání jsem měl současnou produkci S&B a Srbské střelivo M67 z roku 2013 a vše OK --- a tedy pravděpodobně jak psal výše pan Vinzens, přemazaná zbraň.

Jinak já osobně starší střelivo jak 10 let bych do SVÉ zbraně nikdy nedal, ne starší než cca 10 let ................

Tak jsme měl dnes možnost si osobně otevřít Ruskou konzervu se střelivem 7,62x39 z roku 1978 a po zkoušce tlaku, tedy ověření a oCIPování si z toho i vystřelit. Takže střelba pocitově trošku silnější než klasické střelivo ale co mě nejvíce zajímalo - zda je to plněno inertním plynem ( konzerva ).
Po zapíchnutí otevíráku došlo k hodně slabému zasyčení ale nic zvláštního, krabičky se střelivem měli zvláštní zápach, něco podobného jako desinfekce ale ne tolik aromatické takže jsem opět nezjistil zda jsou konzervy plněny oním inertním plynem a tedy ani se mi to nikde zatím nepotvrdilo, vždy je to 50/50 :-)

Sú plnené, ale neviem čím presne. Plnené boli aj naše bxn v pozinku, plenené sú všetky plechovky s hocičím, dá sa to rozpoznať tak, že na veku je vždy prebitá dierka cca 3x3mm a následne zapájkovaná cínom, prípadne ešte zafarbená.

Naše ani ruské hermety NEJSOU plněny ŽÁDNÝM inertním ani jiným plynem, je z nich pouze trochu odsán vzduch kvůli snížení vlhkosti !!! 

Prosím vás ukončite túto diskusiu,ste ako baby na trhu,ked sa mi to nepáči alebo neverím tak s tím nebudem strieľať!Považujem túto stránku za profesionálnu tak ju neznevažujte keby čoby!

Stránky